برای دفع گرمای آزاد شده در طی واکنش های ذکر شده از کویل‌های آب C.W.L استفاده می‌شود. به این صورت که آب C.W.L درون لوله‌های ۵/۰ اینچ توزیع می شود و روی سینی‌ها و درون ارتفاع   مایع روی سطح سینی چرخش می‌کند و سپس خارج می‌شود و با این کار، حرارت آزاد شده ناشی از واکنش تولید اسید و اکسیداسیون مونوکسید نیتروژن را جذب می‌کند و دمای برج را همواره پایین نگه می‌دارد. 
البته به دلیل غنی‌تر بودن گاز دی اکسید نیتروژن در پایین برج و شدیدتر بودن سرعت واکنش در این قسمت از برج، طبیعتاً میزان حرارت آزاد شده نیز بیشتر است. بنابراین توزیع لوله‌های ۵/۰ اینچ آب خنک کننده، در پایین برج بیشتر از بالای برج است و از سینی ۲۴ به بالا دیگر کویل خنک‌کننده نداریم. 
جریان مایع یا آب لازم جهت واکنش از دو طریق وارد برج می‌شود. جریان اول که از روی سینی آخر یعنی سینی ۳۳ وارد می‌شود، درجه حرارتش حدود C۳۰ است. جریان دوم نیز از روی سینی ۳۱ وارد برج می‌شود و درجه حرارت آن C۵/۱۸ می‌باشد. از این جریان که کندانس های نیتراته می باشد به دلیل مشکلاتی که در برج ایجاد می کند اکنون استفاده نمی گردد و تنها جریان اول استفاده می گردد که از نوع آب بدون املاح می‌باشد و توسط پمپ P 3103 ارسال می‌شود. 
نکته‌ای که در رابطه با برج جذب قابل ذکر است این است که در یک گاز در حال تعادل با یک اسید با غلظت مشخص، به علت گرمازا بودن واکنش دی اکسید نیتروژن با آب، با بالا رفتن درجه حرارت، نسبت مونوکسید نیتروژن به دی اکسید نیتروژن کاهش می‌یابد، چون که واکنش تولید اسید در جهت عکس به پیش می‌رود یعنی تولید دی اکسید نیتروزن و کاهش مونوکسید نیتروزن. براساس تجربه و فرمولاسیون درجه اکسیداسیون، اسید غلیظ تنها در شرایطی تهیه می‌شود که غلظت گاز مونوکسید نیتروزن نسبت به کل اکسیدهای ازت موجود به حداقل ممکن برسد. 
بالا رفتن دما، پایین آمدن فشار، متعادل نبودن آب تزریقی پروسس (فرآیند) و . . . باعث کاهش غلظت اسید در پایین برج می‌‌شود. ورود هر یک از هالوژن های نام برده شده در هوا که توسط فیلتر F3101 باید گرفته شوند، به درون سیستم، علاوه بر مسمومیت کاتالیست‌ها، در برج جذب نیز مشکل به وجود می‌آورد. از بین این مواد، کلر از همه مضرتر است. کلر در برج جذب به صورت اسید کلریدریک در  می آید و با تجمع در سینی‌های ۶ الی ۱۱، با حضور آب و اسید نیتریک مخلوطی ایجاد می‌کند که شدیداً خورنده است. برای رفع این مشکل از سینی‌های ذکر شده مرتباً نمونه‌گیری می‌شود و اگر حضور اسید کلریدریک یا یون کلر ثابت شود، اسید سینی‌ها را برای مدت زمان ده دقیقه تخلیه می کنند تا غلظت آن به صفر برسد. 
http://simonizrg69269.win-blog.com/701064/پمپ-وکیوم-آبی-ایرانی


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : اسید ,می‌شود ,واکنش ,نیتروژن ,سینی ,غلظت ,اکسید نیتروژن ,مونوکسید نیتروزن ,اسید کلریدریک ,مونوکسید نیتروژن ,تولید اسید
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

عکاسی با موبایل این فقط یه وبلاگه! مشاوره و روانشناسی مرجع کامل نمونه سوالات دانشجویی ، دانش آموزی طراحی سایت در تبریز شیائومی کالا نمایندگی شیائومی در ایران Shannon چهاردیوارى Elijah که ویار (نی چوبی) kauyar فردین زارعی